Aranżację sypialni najlepiej rozpocząć od zaprojektowania miejsca, w którym będzie stało łóżko, a także od jego wyboru. W końcu jest to najważniejszy mebel w pomieszczeniu, to do niego powinna zostać dopasowana reszta elementów. Sprawę ułatwia (bądź utrudnia) fakt, że modeli łóżek podwójnych jest wiele. Czym się kierować podczas zakupów? Przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Jak wybrać łóżko do sypialni?
To, co jest najważniejsze, to wybór rozmiaru łóżka. Optymalną szerokością jest 160×200 cm, aczkolwiek tak naprawdę wymiary tego mebla często wymuszone są przez dostępny metraż, dlatego nad tą kwestią zawsze należy zastanowić się indywidualnie.
Najczęściej wybierane są łóżka drewniane, chociaż warto pamiętać, że dostępne są też metalowe, w stylu angielskim, prowansalskim, czy industrialnym. Są one dobrym rozwiązaniem do małych wnętrz, ponieważ sprawiają wrażenie lżejszych, nie przytłaczają pomieszczenia.
Oprócz tego ważne są dodatkowe funkcjonalności, i tu przechodzimy od razu do różnych modeli tych mebli. Łóżka podwójne mogą być tapicerowane, z zagłówkiem, z pojemnikiem (więcej na meblobranie.pl), przy czym każde z nich ma swoje wady oraz zalety. Jakie? Zaraz podpowiemy.
Łóżko z pojemnikiem na pościel
Zaczniemy od opcji, która jest zdecydowanie najpopularniejsza, czyli od łóżka z pojemnikiem na pościel. To wygodne rozwiązanie, zarówno do niewielkiej, jak i dużej sypialni. W pojemniku można przechowywać zapasowe tekstylia, choć nie tylko. Często takie rozwiązanie nieco rekompensuje brak np. piwnicy.
Łóżko może mieć wysuwane szuflady po jednej/dwóch stronach lub pojemnik znajdujący się w stelażu, pod materacem. W pierwszym przypadku dostęp do szuflad jest prosty i szybki, aczkolwiek trzeba mieć miejsce… na ich wysunięcie. Jeśli sypialnia jest długa, lecz wąska, może być to niemożliwe. Wtedy lepiej sprawdzi się łóżko z pojemnikiem w środku, co ma dodatkowo ten plus, że miejsca do przechowywania jest więcej. Natomiast każdorazowe podnoszenie stelaża będzie wymuszać konieczność ponownego ścielenia łóżka, co przy częstym korzystaniu z pojemnika może być irytujące. Jako ciekawostkę dodamy, że ze względów wizualnych, tapicerowane modele najczęściej posiadają właśnie tę opcję.
Łóżko z zagłówkiem
Łóżko z zagłówkiem, nawet niewielkim, to rozwiązanie, które polecamy każdemu. Dzięki niemu można wygodnie oprzeć się podczas wieczornego czytania, czy porannego wylegiwania się przy śniadaniu i kawie. Najwygodniejsze są zagłówki tapicerowane, aczkolwiek jeśli wybierasz łóżko drewniane, wystarczy, że oprzesz o nie grube poduszki, a efekt będzie podobny.
Łóżko tapicerowane
Stylową, modną propozycją jest łóżko tapicerowane, najlepiej z ozdobnymi pikowaniami. Oprócz tego, że taki mebel wygląda elegancko i aż zachęca, aby położyć się na nim, to jest bardziej bezpieczny, gdy w domu mieszkają dzieci. Stelaż obity jest miękkim, przyjemnym materiałem, brak ostrych kątów.
Ale jest też druga strona medalu. Łóżka tapicerowane są bardziej masywne, nawet jeśli ich wymiary są zbliżone do wersji drewnianych, sprawiają wrażenie większych, mogą przytłoczyć niewielką sypialnię. Ponadto są trudniejsze w czyszczeniu. Choć materiał obiciowy pokrywany jest warstwą ochronną, która zapobiega wnikaniu płynów i plam, trzeba przecierać go od razu.
Łóżko-regał, łóżko-biblioteka
Na koniec, jako ciekawostkę, mamy łóżko-regał, łóżko-bibliotekę. Co to za model? Mowa o meblu, który w stelażu ma przeznaczone miejsce na książki. To dobry pomysł dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na klasyczny regał, a także dla książkoholików, dla których miejsc na ulubione lektury nigdy nie ma za dużo.