Co warto wiedzieć o betonie cementowym?

Beton cementowy od setek lat jest popularnym budulcem, czasami nawet lekceważonym. Nie do końca chyba zdajemy sobie sprawę z tego, jak często się z nim spotykamy w przestrzeni zawodowej, publicznej i prywatnej. Co warto wiedzieć o tym materiale budowlanym?

Ogromna skala możliwości zastosowania betonu cementowego w budownictwie, stosunkowo niska cena materiału oraz jego wytrzymałość sprawiły, że jest najpowszechniejszym materiałem budowlanym na świecie. Jak się zaczęła jego historia?

Beton odkryto w starożytnej Asyrii, państwie semickim w północnej Mezopotamii, czyli na Bliskim Wschodzie. Szybko nowatorskie rozwiązanie zawędrowało do Europy, gdzie pod postacią pucolany beton był stosowany jako zaprawa przez specjalistów sztuki budowlanej antycznego Rzymu. Pucolana powstawała na Półwyspie Apenińskim na bazie pyłu lub niezwykle drobnego popiołu pochodzenia wulkanicznego. Obecnie w celu produkcji pucolany odzyskuje się popiół pochodzący ze spalin dużych kotłowni. Składnikiem starożytnej pucolany była krzemionka w czystej postaci. Zaprawa odpowiednio wiązała wapno, nawet w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych.

Beton otrzymuje się w prosty sposób, dzięki połączeniu za sobą w odpowiednim procesie kilku podstawowych surowców. Funkcjonalności materiału tworzą się w trakcie procesu produkcji. Precyzyjnie rzecz ujmując, dzieje się to za sprawą hydratacji znajdującego się w betonie cementu.

O tym, czy beton cementowy będzie posiadał odpowiednie właściwości w dużym stopniu zależy jego porowatość. Materiał okazuje się nie być zbyt odpornym na złe czynniki pogodowe, spękania, zarysowania, czy inne mechaniczne uszkodzenia struktury. Pragnąc otrzymać wytrzymałą i trwałą konstrukcję z betonu cementowego, powinniśmy jeszcze podczas projektowania ustalić wymagania techniczne, przed jakimi stanie powstały obiekt budowlany.

Najczęściej spotykaną formę trwałego betonu zapewnia proces wiązania i stwardnienia dobrze dobranej mieszanki. Znajdziemy w jej składzie spoiwo, kruszywo, wodę oraz różne dodatki. Spoiwem dedykowanym dla mieszanki betonowej bywa cement, a kruszywem najczęściej żwir, piasek i keramzyt.

Beton zastosowany wewnątrz pomieszczeń ulega często uszkodzeniom mechanicznym, jednak prawdziwe niebezpieczeństwo czai się na niego na zewnątrz. Wyzwaniem dzisiejszej branży budowlanej jest odpowiednia ochrona budynku przed wilgocią. Konstrukcja każdego obiektu jest cały czas zagrożona przez agresywne odziaływanie wody. Nadziemne elementy podlegają działaniu wilgoci w postaci opadów deszczu oraz śniegu. Wykonane z betonu cementowego fragmenty budynku słabo opierają się wodzie gruntowej i związanym z nią zagrożeniom. Schody lub tarasy mogą stosunkowo szybko ulec korozji.

Potrzebne są więc najróżniejsze formy rewitalizacji i naprawa betonu. Jak się okazuje po latach zbierania doświadczeń, nawet słuszne zastosowanie produktu o stosunkowo wysokiej jakości oraz odpowiedniej odporności nie stanowi gwarancji przed powstaniem różnego typu uszkodzeń.

System napraw betonu stworzone przez Saint-Gobain Weber Polska to pula uzupełniających się produktów, które zostały przetestowane laboratoryjnie oraz wielokrotnie sprawdzone w praktyce na różnych obiektach. Propozycja marki Weber umożliwia skuteczną rewitalizację całych budowli monolitycznych z betonu oraz poszczególnych elementów podlegających okresowym uszkodzeniom, czyli balkonów, tarasów, słupków lub zbiorników.

Portfolio marki Weber składa się z wyspecjalizowanych systemów i produktów dedykowanych różnym problemom z betonem cementowym. Będą to jednokomponentowe powłoki ochronne, warstwy szczepne zabezpieczające beton płyny, zaprawy naprawcze, preparaty gruntujące, żywice iniekcyjne, jak też żywice epoksydowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *