Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła to rozwiązanie, które nie wymaga codziennej obsługi, ponieważ działa w 100% automatycznie. Jest ono stosunkowo niedrogie w eksploatacji, a biorąc pod uwagę że jego cena w ostatnich latach spadła, coraz częściej jest ono realnym przeciwnikiem kotłów.

Pompy ciepła to specjalne urządzenia grzewcze, które jak mogłaby podpowiadać ich nazwa nie wytwarzają ciepła, a pobierają je z powietrza, ziemi bądź wody, by następnie przekształcić je w możliwą do wykorzystania w budynku postać. Z tego właśnie powodu nie powinno się mówić o pompach ciepła jako o zamiennikach kotłów. Ich zasady działania są absolutnie inne.

Pompa ciepła jest elementem całego systemu. Jego główne części to:

  • Dolne źródło: ziemia, woda lub powietrze.
  • Sama pompa podnosząca temperaturę czynnika grzewczego.
  • Górne źródło, czyli najczęściej ogrzewanie płaszczyznowe. Rzadko spotkamy połączenie pompy ciepła z tradycyjnym grzejnikiem.

Pompa ciepła, funkcjonując w środku układu, działa lepiej bądź gorzej. Wpływają na to parametry dolnego i górnego źródła, dlatego wybór pompy to nie lada gratka i ma kluczowe znaczenie. Nie każda pompa ciepła sprawdzi się na każdej działce.

Pompy ciepła gruntowe

Gruntowe pompy ciepła korzystają z ciepła zawartego w glebie. To najczęściej wybierane w Polsce rozwiązanie. Instalacja tego rodzaju może mieć 3 formy:

  • kolektor poziomy z rur wypełnionych niezamarzającym płynem,
  • sondy pionowe,
  • kolektor poziomy z bezpośrednim odparowaniem.

Największym plusem wykorzystania ziemi jako źródła ciepła jest jej praktycznie stała, dodatnia temperatura podczas całego okresu grzewczego. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. Największą jest cena. Koszty wykonania specjalistycznych odwiertów są naprawdę wysokie.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrze nie jest idealnym nośnikiem ciepła, ponieważ jego temperatura waha się zdecydowanie bardziej niż temperatura wody czy gruntu. Jednak to właśnie ten rodzaj pomp przeżywa ostatnimi laty swój rozkwit. Mimo swoich mankamentów, na ich korzyść przemawia fakt, że nie ma znaczenia jak dużą macie działkę i jakie warunki na niej panują. Powietrze jest nieograniczone.

Wodne pompy ciepła

Najrzadziej stosowane, ponieważ jedynie na nielicznych działkach w gruncie znajdują się tak wielkie cieki wodne, że możliwe jest ich eksploatowanie. Niestety jakość wody też ma znaczenie. Wysokie stężenie żelaza, manganu lub wapnia w wodzie będzie przyczyną np. zapychania się wymienników ciepła.

Pompy ciepła – ile to kosztuje?

Pompy ciepła w porównaniu do innych urządzeń grzewczych są droższe, jednak nie tak drogie jak mogłoby się wydawać. Pamiętajmy, że decydując się na pompę ciepła nie ponosimy comiesięcznych kosztów związanych z opałem lub gazem. Nie musimy budować komina i regularnie zatrudniać do jego czyszczenia kominiarza, więc w perspektywie czasu są one zdecydowanie opłacalnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *