Budowa domu krok po kroku

Budowa domu powinna składać się z kilku przemyślanych etapów. Jeśli już na początku dokładnie zapoznamy się z tymi etapami i wszystko zaplanujemy, to potem – już podczas budowy domu – unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.

Etap przygotowań formalnych

Jest to jeden z ważniejszych etapów przy budowie domu i w zasadzie nie można go pominąć. To etap przygotowania wszelkich dokumentów i pozwoleń związanych z budową domu. Wszystko musimy rozpocząć od zakupu działki pod budowę domu. Jeśli skompletujemy już wszystkie potrzebne dokumenty, musimy wystąpić o zgodę na budowę domu.

Stan zerowy budowy domu

Ten etap rozpoczynamy od ogrodzenia całego placu budowy oraz wytyczenia naszej nieruchomości w terenie. Do tego zadania potrzebny nam uprawniony geodeta. Następnie musimy wyrównać działkę oraz wybudować fundamenty i piwnicę.

Stan surowy otwarty

Ten etap obejmuje budowę wszystkich ścian zewnętrznych, stropów oraz schodów betonowych. Jeśli już te kwestie są gotowe, to bierzemy się za budowę dachu, komina, pokrycia dachu.

Stan surowy zamknięty

W tym etapie musimy zająć się wykonaniem instalacji elektrycznej, gazowej oraz wodno – kanalizacyjnej. Po montażu instalacji musi odbyć się jej odbiór przez specjalistów. Kolejnym krokiem będzie osadzenie drzwi zewnętrznych oraz stolarka okienna. Następnie robimy suche tynki i stałe ogrodzenie terenu, na którym znajduje się nasz dom.

Wykończenie oraz prace montażowe

Etap ten rozpoczynamy od montażu ogrzewania, a potem zajmujemy się wykończeniem wnętrza domu. Zawiera się w tym m.in. : wykończenie łazienki i kuchni, wykonanie ścianek działowych, położenie tynków, ułożenie podłóg, biały montaż w łazience, instalacja gniazdek elektrycznych i lamp, malowanie. Możemy teraz stwierdzić, że nasz dom jest gotowy pod tzw. klucz.

Zakończenie  budowy

Ostatnim etapem jest dopełnienie spraw formalnych, aby móc legalnie zamieszkać w domu. Musimy złożyć dokumenty do właściwego nadzoru budowlanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *