Zakup mieszkania, co warto wiedzieć?

Obecny rynek nieruchomości oferuje bardzo szeroki wybór mieszkań. Nieustannie powstają nowe osiedla deweloperskie. Nie brakuje także ofert z rynku wtórnego. Jeżeli posiadamy odpowiednie środki finansowe, zakup mieszkania wydaje się stosunkowo prosty. Warto jednak dobrze go przemyśleć.

Lokalizacja

Przed zakupem mieszkania warto zastanowić się, jaka lokalizacja będzie dla nas najdogodniejsza. Sporo determinuje miejsce obecnej pracy oraz to, jak długo chcemy do niej dojeżdżać. Należy zadać sobie również pytanie, jak bardzo zależy nam na bliskości podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna czy sklepy. Jeżeli mamy dzieci, istotne są również żłobki, przedszkola i szkoły. Warto też sprawdzić ilość oraz zatłoczenie dróg dojazdowych łączących punkty naszych codziennych potencjalnych tras.

Wielkość lokalu

Wielkość mieszkania, na jakie możemy sobie pozwolić, najczęściej zależy od finansów. Nie zawsze metraż idzie w parze z funkcjonalnością. Najważniejsze jest przemyślane zagospodarowanie przestrzeni i dostosowanie jej do własnych potrzeb.

Rynek wtórny

W przypadku rozważania zakupu mieszkania z rynku wtórnego należy zdać sobie sprawę, że jego cena dla będzie diametralnie różnić się dla tego samego metrażu w zależności od stanu, w jakim będzie lokal. Należy dobrze przekalkulować, co opłaca się bardziej: remont, czy po prostu przeprowadzka do przygotowanego przez poprzedniego właściciela gniazdka. Mieszkania z rynku wtórnego mają jedną niepodważalną zaletę dla osób, którym zależy na bliskości usług: często znajdują się w sercach miast.

Formalności

Na początku warto poznać swoją zdolność kredytową.  Po wyborze konkretnego mieszkania i negocjacjach (nie każdy wie, że są one możliwe nie tylko z prywatnym właścicielem, ale także z deweloperami), spisuje się umowę przedwstępną.

W przypadku kupna mieszkania używanego istotne jest, by nieruchomość miała ustanowioną odrębną księgę wieczystą i była wolna od zadłużeń. Po podpisaniu u notariusza ostatecznej umowy kupna-sprzedaży trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% rynkowej wartości mieszkania. Zakup mieszkania na kredyt wiąże się dodatkowo z ustanowieniem hipoteki i wpisaniem jej w rejestr ksiąg wieczystych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *