Rozplenica japońska czyli niesamowicie popularna ostatnimi czasy roślina. Jest trawą ozdobną, która w połączeniu z hortensjami, wygląda genialnie i kradnie serca wielu. Przypominające niewielkie fontanny, kule z dużymi kwiatostanami sprawiają, że rozplenica wyróżnia się na tle innych traw ozdobnych. Rozplenice rządzą w ogrodach od lata do późnej jesieni. Jeśli nie lubicie pustych rabat w wiosenne miesiące, zaopatrzcie się dodatkowo w rośliny cebulowe, które ozdobią waszą działkę, zanim rozplenica ukaże swoje piękno.
Rozplenica – jak gęsto sadzić?
Gdy zależy nam na tworzeniu regularnych kompozycji z wykorzystaniem rozplenicy, należy mieć na uwadze, że są to dość szerokie trawy, przybierające regularny kształt kuli. Aby mogły w pełni prezentować swoją urodę, potrzebują miejsca. Zaleca się, by duże odmiany rozplenicy sadzić nawet co 1,2 do 1,5 metra. Nie martwmy się o pustą przestrzeń. Rozplenica naprawdę szybko ją zapełni. Zazwyczaj już w kolejnym roku po zasadzeniu, trawy szokują swoimi rozmiarami.
Jakie rośliny sadzić w towarzystwie rozplenicy?
Rozplenica jest lekka i pełna puchu, mimo to ma charakter. Jest wyrazista. Świetnie wygląda zestawiona w mocnymi kolorami. Można ją łączyć z wieloma roślinami. Jeśli o to chodzi jest dość elastyczna i dobrze radzi sobie z takimi bylinami jak: jeżówki, szałwia, kocimiętka, rozchodniki. W jej towarzystwie można zasadzić także sadziec czy werbenę.
Rozplenica wygląda pięknie na wrzosowisku. Subtelne fontanny, które tworzy, dobrze komponują się z mocnymi barwami wrzosów.
Świetnie będzie komponować się w zestawieniu z innym pod względem rozmiaru oraz pokroju trawami ozdobnymi. Weźcie pod uwagę takie odmiany jak: sesleria, miskanty i trzcinnik.
W jakich warunkach rośnie rozplenica?
Bez względu na stylu aranżacji nie możemy zapominać o wymaganiach jakie ma rozplenica. Jest ona rośliną, która potrzebuje nasłonecznionego miejsca, gleby zasobnej , które nie jest zbyt mokra, a jednak trzyma odpowiednio wilgoć. Szczególnie istotne jest, bo woda nie stała w glebie podczas zimowych miesięcy.
Rozplenica nie kwitnie. Dlaczego?
Główną powodem, przez który rozplenica słabo kwitnie jest suche podłoże! Niestety, na suchej glebie nie będzie ona tak bujna, jak na tej żyznej. Utrzymanie rozplenicy w dobrej formie wymaga zaangażowania. Kolejną przyczyną może być fakt, że rozplenica ma za mało miejsca. Gdy posadzimy ją zbyt gęsto, nie będzie miała okazji zaprezentować swoich wdzięków. Nie przesadzajmy również z nawożeniem roślin azotem, nie wpłynie to na nie dobrze.
Odmiany rozplenicy:
Na rynku znajdziemy wiele odmian rozplenicy. Najpopularniejsze to:
- Hameln. Osiąga do metra wysokości. Obficie kwitnie i stosunkowo szybko rośnie.
- Lady U to wysoka odmiana, dorastająca nawet do 1,5 metra wysokości.
- Red Head osiąga maksymalnie 1,2 metra wysokości. Kwiatostany tej odmiany rozplenicy są czerwono-różowe.
- Moudry to odmiana posiadająca długie, ciemnobrązowe kwiatostany.
- Little Bunny to odmiana niska, która dorasta do 40 centymetrów. Kwitnie bujnie, ale jest raczej kompaktowa.