Pojęcie oświetlenia roboczego obejmuje bardzo wiele zagadnień związanych z przemysłem i branżą budowlaną. Przybiera ono postać lamp, których zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków do bezpiecznej i komfortowej pracy. Do kategorii oświetlenia przemysłowego możemy zaliczyć między innymi oprawy pyłoszczelne, ale również potężne naświetlacze oświetlające hale przemysłowe. Przede wszystkim są to jednak lampy, które montuje się w budynkach takich jak warsztaty, hale robocze czy magazyny, a także różnego rodzaju przenośne urządzenia, wykorzystywane przy pracach na większym obszarze.
Znaczenie oświetlenia LED dla przemysłu
Oświetlenie przemysłowe ma kluczowe znaczenie dla wielu branż, ponieważ umożliwia zapewnienie ciągłości pracy, bez względu na warunki pogodowe czy środowiskowe. Oświetlenie LED generuje duże oszczędności w zakładzie, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
Obecnie oświetlenie przemysłowe jest wykorzystywane w większości zakładów pracy. W wielu z nich nie ma możliwości korzystania ze światła dziennego. Wówczas najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się być wykorzystanie specjalistycznych lamp LED. Przemawiają za tym ich dwie główne zalety – komfort pracy i oszczędność.
Przemysłowe lampy LED – charakterystyka
Oświetlenie przemysłowe LED ( https://www.kanlux.com/pl/produkty/15600/obiekty-komercyjne ) wykorzystuje dużą liczbę diod LED umieszczonych w jednej oprawie. Cechuje je bardzo wysoka wydajność i energooszczędność – dzięki temu są one tak popularne m.in. w zakładach produkcyjnych. Przemysłowe oświetlenie LED jest również trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia oraz niekorzystne warunki, które często występują w miejscach prowadzenia profesjonalnych prac. Jest to chociażby wilgoć, kurz, wstrząsy czy bardzo niskie lub wysokie temperatury.
Wymienione parametry przemysłowych lamp LED mają szczególne znaczenie w przypadku prac budowlanych i polowych, a także podczas wszelkiego rodzaju akcji ratowniczych. Staranność wykonania oraz wysoka wydajność i wytrzymałość sprawiają, że używanie oświetlenia LED w przemyśle możliwe jest przez bardzo długi okres.
Czym się kierować przy wyborze lamp LED dla przemysłu?
Przemysł jest specjalistyczną gałęzią gospodarki, w której duże znaczenie mają bezpieczeństwo i wysoka jakość używanego sprzętu. Umożliwia to wykonywanie wszelkich prac zgodnie z określonym planem, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko opóźnień i usterek.
Podczas wyboru przemysłowych lamp LED szczególny nacisk należy położyć na ich trwałość. Obudowa powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, a sama lampa w odpowiedni sposób osłonięta przed uszkodzeniami. Jako przykład mogą posłużyć tutaj lampy produkowane przez liderów w branży – w tym firmę Kanlux. Dzięki wysokiej jakości produktów można mieć pewność, że w trakcie pracy lampa nie przestanie działać z powodu np. kontaktu z kurzem, wilgocią czy wiatrem.
Ogromne znaczenie przy wyborze przemysłowych lamp LED ma również czynnik ekonomiczny. Największą zaletą tego typu oświetlenia jest niski pobór energii w stosunku do ilości i intensywności emitowanego światła. Przy dużym zapotrzebowaniu na światło – na przykład w halach produkcyjnych czy pracach wydobywczych – zastosowanie profesjonalnych lamp LED pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii. Jeśli zapotrzebowanie jest mniejsze – natężenie światła emitowanego przez lampę można regulować, ograniczając tym samym koszty.