Prawidłowe oświetlenie biura jest konieczne, aby móc w nim swobodnie wykonywać wszystkie obowiązki służbowe. Lampy i zamontowane w nich źródła światła mają spełniać normy, ściśle określone przez przepisy BHP. W biurach stosuje się zatem szereg, mocno zróżnicowanych opraw. Warto jednak wiedzieć o tym, że produkty wprowadzane do tego typu przestrzeni nie tylko wpisują się w firmowe standardy pod względem funkcjonalności. Odgrywają również wielką rolę estetyczną, a niekiedy nawet stają się elementem identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. Jakie zatem oprawy oświetleniowe trafiają do biur? Czym się wyróżniają? Najważniejsze cechy tego typu produktów prezentujemy poniżej.
Funkcjonalność ponad wszystko
Nie da się ukryć, że podstawowym zadaniem lamp w przestrzeni biurowej jest dostarczanie odpowiedniej ilości światła do wykonywania wszystkich obowiązków. Najczęściej wymaga to stworzenia pełnego systemu, w którym produkty oświetleniowe układają się w konkretne warstwy.
Możemy zatem wyróżnić lampy, będące praktycznym oświetleniem głównym, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się oraz wykonywanie różnych czynności w przestrzeniach wspólnych lub socjalnych.
Oprócz nich stosuje się lampy zadaniowe, które posiadają najczęściej opcję regulacji wysokości i kąta padania światła. Dzięki temu precyzyjnie i równomiernie doświetla się całą przestrzeń roboczą, gwarantując optymalne warunki do pracy.
W biurach oświetlenie dekoracyjne zazwyczaj jest traktowane marginalnie, choć nie oznacza to, że zupełnie nie wykorzystuje się źródeł światła tego typu. Najczęściej jednak są to elementy drobne, pojawiające się w szczególnie reprezentacyjnych miejscach firmy, na przykład w gabinecie prezesa lub w sali konferencyjnej, służącej do przyjmowania gości.
Rodzaje opraw do biura
Funkcja oświetlenia reguluje typ wykorzystywanych opraw. Jako lampy główne najczęściej używa się praktycznych opraw sufitowych. Mogą to być plafony lub oczka wpustowe, które znajdują się w ofercie https://azzardo.com.pl/. Pierwsze z nich pozwalają na wygodne oświetlenie całego pomieszczenia przy pomocy niewielkiej ilości lamp. Produkty wpustowe natomiast dają niemal pełną swobodę w doświetlaniu poszczególnych stref lub całych pomieszczeń.
Lampy biurkowe to często modele stojące stołowe, na długim ramieniu, które umożliwia swobodną regulację, dostosowaną do potrzeb chwili i wymagań konkretnego pracownika.
Niekiedy w tej roli wykorzystuje się również lampy wiszące, przymocowane tak, by światło nie oślepiało osób siedzących przy biurkach, a w tym samym czasie dawało optymalne warunki do pracy.
A jakie produkty spełniają rolę oświetlenia dekoracyjnego? W wielu przypadkach są to obecnie energooszczędne diody LED w formie praktycznych taśm, występujące w niemal dowolnych kolorach. Są łatwe w montażu i pozwalają ciekawie podkreślić szczególnie wartościowe elementy przestrzeni.
Estetyka opraw do biura – czym się wyróżniają?
Nie zapominajmy jednak o tym, że same oprawy lamp biurowych potrafią być niezmiernie ciekawe stylistycznie. Najczęściej stawia się na rozwiązania, wpisujące się w powszechnie wykorzystywane trendy.
Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza lampy o prostej, mocno zgeometryzowanej formie. Wpisują się w zasadzie w większość aranżacji nowoczesnych i klasycznych, zapewniając optymalną ilość światła oraz tworząc całościowo zbudowaną przestrzeń.
W niektórych biurach, zamiast neutralnych rozwiązań, stawia się na awangardowe modele designerskie, o oryginalnych kształtach i przykuwającym wzrok wyglądzie. Gdzie wykorzystuje się takie produkty? Najczęściej pojawiają się w przestrzeniach kreatywnych, należących do firm stawiających na otwartość i nietuzinkowość, na przykład w sektorze artystycznym lub w marketingu.
Pamiętajmy bowiem o tym, że standardowe lampy w biurze podobnie, jak wszystkie inne części wyposażenia, to bardzo często ważne elementy identyfikacji wizualnej firmy. Muszą zatem wpisywać się w jej kolorystykę oraz podstawowe założenia estetyczne.
Zwykła lampa spełnia zatem naprawdę sporo funkcji – od zapewniania światła w miejscu pracy, aż do budowania rozpoznawalności marki na rynku konsumenckim.
Warto wybierać poszczególne modele z głową. Niech każda lampa spełnia swoją rolę, a wszystkie razem budują spójny i funkcjonalny system oświetleniowy, w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb pracowników oraz założeń konkretnej powierzchni biurowej.