Nowoczesne oświetlenie do domu – czym się charakteryzuje?

Współczesny asortyment opraw oświetleniowych jest tak szeroki, że każdy użytkownik bez trudu znajdzie lampę, która idealnie wpisze się w jego gust oraz oczekiwania. Znaczące miejsce pośród dostępnych na rynku opraw zajmują lampy nowoczesne. Z jednej strony skromne i minimalistyczne w formie, z drugiej cechują się niebanalnym designem. Czym wyróżniają się na tle pozostałego asortymentu?

Nowoczesne oświetlenie jest dość zróżnicowane zarówno pod względem formy, jak i rozmiaru oraz stosowanych materiałów. Jeśli jednak zrobimy przegląd lamp należących do tego stylu, znajdziemy kilka cech charakterystycznych i wspólnych dla większości z nich.

Forma opraw oświetleniowych

Lampy nowoczesne pomimo tego, że doskonale wpisują się w stylistykę wnętrza (które z założenia powinno być minimalistyczne, pozbawione ozdób i funkcjonalne) na tle całej aranżacji mogą stanowić wyraźny akcent dekoracyjny, który przyciąga uwagę użytkowników. Dzieje się tak za sprawą ich formy, która, choć pozbawiona elementów dekoracyjnych i stosunkowo prosta, może zaskakiwać asymetrycznym i wyszukanym kształtem. Oczywiście nie brakuje też bardzo minimalistycznych lamp, które doskonale odzwierciedlają zasadę „mniej znaczy więcej”.

Nowoczesne lampy bardzo często budowane są na planie figur geometrycznych, co doskonale odzwierciedla asortyment sklepu internetowego https://lampy.it. Jako przykład opraw wpisujących się w taką stylistykę i cechujących się minimalistyczną oraz formą można podać modele: Quadratus, Madrid, Brighton 3 Chrome czy Napoli 91. Natomiast przykładami lamp zbudowanych z wielu prostych form, które zostały połączone w bardziej skomplikowaną i często nieregularną konstrukcję są lampy wiszące: Noble, Pipes oraz Neurono 15.

Materiały opraw oświetleniowych

W stylu nowoczesnym postawiono podczas produkcji opraw oświetleniowych na trzy główne materiały. Możliwości, jakie zyskują dzięki nim projektanci lamp, są niemal nieograniczone. To przede wszystkim metal, szkło oraz syntetyki. Ich zaletą jest to, że mogą wyglądać bardzo elegancko nawet wtedy, gdy nadaje się im proste formy. Pozwalają też na uzyskanie jednolitego wykończenia, co nie zawsze jest możliwe w przypadku innych materiałów. A o tym, że potrafią wyglądać naprawdę pięknie, nie trudno się przekonać. Wystarczy spojrzeć na lampę wiszącą Comet wykonaną z chromowanego metalu, który prezentuje się bardzo stylowo i idealnie wpisuje się w stylistykę nowoczesnego wnętrza. Chromowany metal znakomicie wygląda z niedużymi kryształkami szkła, które zostały pod nim zawieszone. Dzięki nim we wnętrzu tworzą się niepowtarzalne refleksy świetlne.

Kolorystyka oświetlenia

We wnętrzach nowoczesnych dominuje kolor biały. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia. Projektanci lamp nowoczesnych stawiają głównie na biel, choć  tej stylistyce (podobnie jak w nowoczesnych wnętrzach) mogą pojawiać się również inne akcenty kolorystyczne. Najczęściej jest to kolor czarny, ale zdarzają się też bardziej wyraziste barwy.

Biel bardzo często łączy się z kolorem chromowanego metalu, o czym mieliśmy już okazję przekonać się na przykładzie wspomnianej wyżej oprawy Neurono 15.

Lampy nowoczesne doskonale wyglądają w minimalistycznych, ale też eleganckich wnętrzach. Nie muszą ograniczać się do stylu nowoczesnego. Mogą być łączone również z innymi aranżacjami, dodając im przy tym uroku i pełniąc jednocześnie funkcję praktyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *