Kompostownik to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia ogrodu, jeśli właścicielom zależy na uzyskaniu naturalnego nawozu. Dostępne na rynku konstrukcje można zakupić za kwotę od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, przy czym jest to inwestycja w ekologiczny i estetyczny ogród. Sfermentowane resztki organiczne stają się doskonałym pokarmem dla roślin oraz wpływają na poprawę jakości gleby.
Jak jednak wybrać kompostownik, by był i funkcjonalny, i w miarę możliwości estetyczny?
Miejsce ustawienia
W pierwszej kolejności należy się zastanowić, w którym miejscu zostanie ulokowany kompostownik. Od tego bowiem zależą jego rozmiary, a także konstrukcja – zamykana bądź otwarta. Miejsce będzie również determinowało surowiec, z jakiego zostanie wykonany kompostownik.
Na pewno trzeba się liczyć z nieprzyjemnym zapachem rozkładających się resztek organicznych. Z tego względu kompostowniki montuje się z dala od domu, najlepiej w mniej uczęszczanym miejscu. Takim, które nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie w nieco zacienionym miejscu, ponieważ to sprzyja szybszej fermentacji resztek.
Gdy już zapadnie decyzja, gdzie ustawić bądź wybudować kompostownik, będzie można przemyśleć jego rozmiary. Najważniejsza jednak pozostaje pojemność. Chodzi o to, by zbierana zawartość stała się nawozem w takiej ilości, jaka posłuży do odżywienia całego ogrodu, a nie tylko jego części.
Na małych przestrzeniach sprawdzą się niewielkie kompostowniki, np. te z oferty sklepu https://bazkar.pl/. Jeśli zaś ogród jest przestronny, najlepiej wybierać konstrukcje o pojemności kilkuset litrów lub więcej. Będą droższe, ale taka inwestycja szybko się zwróci, bo zostanie wyeliminowany koszt stosowania sztucznych nawozów.
Dostępne konstrukcje
Do wyboru są kompostowniki otwarte i zamknięte. Te pierwsze są tańsze i zapewniają wygodny dostęp do nagromadzonych resztek. Niestety, odpady mogą się przemieszczać w trakcie silnego wiatru. Bardzo wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Zamknięte kompostowniki są droższe, za to bardziej estetyczne. Choć tutaj trzeba się liczyć z nieco ograniczonym swobodnym dostępem, zyskuje się na pewności, że żadne resztki z kompostownika nie zostaną rozwiane po ogrodowej przestrzeni. Ponadto do środka nie dostaną się odpady, które nie nadają się do przygotowania naturalnego nawozu.
Materiały służące wykonaniu
Lekkie, wygodne w użytkowaniu i oferujące dość szybką fermentację, są kompostowniki z tworzyw sztucznych. W charakter przyrody lepiej wpisują się wykonania drewniane, lecz trzeba pamiętać o ich regularnej impregnacji. Alternatywą są kompostowniki metalowe – praktyczne, ale najmniej estetyczne.
Walory wizualne zapewnia się poprzez wybór konstrukcji w kolorach stapiających się z tłem. Nie mogą być one jednak wyznacznikiem, bo najważniejszy jest typ kompostownika. Duże znaczenie ma wspomniana pojemność, a nade wszystko nie można zapominać o tym, jakiego rodzaju odpadki nadają się do uzyskania nawozu, a które mogą zagrażać ogrodowi.