Wybór hydroforu ma duże znaczenie. Ale wcale nie jest łatwy, wszak na rynku można znaleźć bardzo wiele urządzeń. Nie wszystkie są wysokiej jakości. Nie tylko różnią się budową, ale również pojemnością. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, jaki hydrofor wybrać do dużego domu.
Hydrofor – dlaczego wybór ma tak duże znaczenie?
Niewątpliwie hydrofor jest ważny, wszak to urządzenie stabilizuje ciśnienie w instalacji wodociągowej, a ponadto ogranicza pracę pompy, przez co zwiększa jej trwałość. Jeżeli nie byłoby hydroforu, to już po krótkim czasie pompa hydroforowa byłaby do wymiany. Warto wybierać urządzenia, które mają solidne możliwości przerobowe, szczególnie jeżeli mają sprawdzić się w dużym domu, gdzie mieszka sporo użytkowników. Oczywiście hydrofor poprawia wydajność instalacji. Trzeba pamiętać, że zastosowanie właściwego zestawu hydroforowego, czyli zbiornika przeponowego i pompy, jest obowiązkowe w każdym miejscu, gdzie woda czerpana jest z indywidualnych ujęć, a więc nie ma podłączenia do miejskich wodociągów. Przy wyborze trzeba kierować się pojemnością samego zbiornika, a urządzenie należy zestawić z pompą. Zwróćcie też uwagę na miejsce, gdzie umieścicie zestaw hydroforowy, bo nie wszędzie występują możliwości montażowe.
Jaki hydrofor wybrać do dużego domu?
Zasadniczo należałoby postawić inne pytanie. Nie ma znaczenia metraż, lecz liczy się ilość osób mieszkających w danym gospodarstwie. Jeżeli w dużym domu mieszkają np. dwie osoby, to zupełnie wystarczy 100-litrowy hydrofor. Jeżeli jednak liczba mieszkańców danego domu wynosi np. 5 osób, to hydrofor nie powinien mieć mniejszej pojemności niż 150 litrów. Pamiętajcie, że wybór hydroforu ma olbrzymie znaczenie dla pompy, gdyż dzięki niemu będzie uruchamiała się rzadziej, a to znacząco wydłuży jej żywotność.
Wybór kształtu zbiornika ma kluczowe znaczenie
Wiele mówi się o pojemności hydroforu, ale nie można zapominać o tym, że ważny jest także kształt, gdyż nie każdy model można zainstalować, a to wynika z braku miejsca do montażu. Najczęściej hydrofory mają cylindryczne kształty i występują zarówno jako urządzenia pionowe, jak i poziome. Jeżeli wybieracie duże zbiorniki poziome, to warto sprawdzić, czy mogą być zainstalowane w podpiwniczonych częściach budynku. Z kolei pionowe najczęściej montuje się w kotłowniach czy nawet w garażach.
Ważne elementy hydroforu
Zestawy hydroforowe dostępne są w wielu wariantach cenowych. Na pewno nie należy kupować urządzeń tanich, gdyż zwyczajnie będą nieefektywne. Przy wyborze warto sprawdzić jakość membrany hydroforu, która musi być najwyższej jakości. Tutaj znaczenie ma sam materiał, z jakiego jest wykonana, gdyż ten element ma bezpośredni i ciągły kontakt z wodą. W teorii oczywiście membranę można wymienić, ale niewątpliwie taka naprawa jest uciążliwa, a przy tym musicie liczyć się z tym, że podczas wymiany nie będziecie mieć bieżącej wody. Jeżeli woda podejmowana jest ze studni, to może się okazać, że jest zanieczyszczona, dlatego też dla bezpieczeństwa, ale i trwałości instalacji należy wyposażyć zestaw hydroforowy w dedykowane filtry, które zapewnią sprawne działanie. W innym przypadku trzeba liczyć się z tym, że zarówno pompa, jak i zawory będą się zapychały, a dodatkowo będzie się w nich gromadził osad, który będzie prowadził do uszkodzenia całej instalacji, a wtedy konieczna będzie jej naprawa bądź wymiana, co wiąże się z kosztami. Filtry nie są drogie, a dzięki nim nie tylko zwiększa się trwałość instalacji, ale też korzystanie z niej jest całkowicie bezpieczne. Oczywiście przypominamy także, że aby hydrofor działał sprawnie i efektywnie poza jakością, ważny jest jego właściwy montaż i tutaj absolutnie trzeba pamiętać, że powinien być on wykonywany przez fachowców, a nie na własną rękę.
W przypadku dużego domu i wielu jego mieszkańców warto postawić na duży i pojemny hydrofor. W ten sposób zapewniacie sobie wygodę użytkowania i funkcjonalność. Cena ma także znaczenie, dlatego nie zalecamy kupowania najtańszych modeli, bo wtedy ich jakość będzie mierna i już po krótkim czasie konieczna będzie wymiana.