Jak urządzić ogród?

Coraz częściej developerzy kuszą nas zakupem mieszkania wraz z przynależnym ogródkiem. Takie lokale usytuowane na parterze, nawet jeśli mają niewielki metraż, można skutecznie powiększyć dodatkową przestrzenią użytkową – pod chmurką. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają większe możliwości aranżacji zielonego terenu, jednak w obu przypadkach należy kierować się kilkoma zasadami w trakcie aranżacji naszego ogrodu.

Skuteczne ogrodzenie

Aby czas spędzony w ogrodzie dał nam wyczekany relaks w intymnej atmosferze zadbajmy o odpowiednie odgrodzenie od ciekawskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Najczęściej nasze działki oddzielone są ażurowymi płotami, które doskonale nadają się jako konstrukcja pod rośliny pnące. Najlepszym rozwiązaniem, dającym szybki efekt w postaci zielonej ściany są wszelkiego rodzaju winobluszcze. Rosną szybko, przyjmują się prawie w każdej glebie a ich urok można podziwiać od wczesnej wiosny, gdy przybierają kolor soczystej zieleni, aż do późnej jesieni, gdy ozdobią nasz ogród żółto-purpurowymi liśćmi. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż nasadzanie wzdłuż ogrodzenia wolno rosnących, monotonnych thui.

Kolejność nasadzeń

Niezależnie od tego, czy chcemy aby nasz ogród zmieniał się z tygodnia na tydzień rozkwitając kolejnymi pąkami wsadzonych wcześniej bylin, czy decydujemy się na łatwiejsze w obsłudze rośliny z gatunku zimozielonych i iglastych – zawsze powinniśmy pamiętać o kolejności nasadzeń. Rośliny, które osiągną największą wysokość umieszczajmy na samym tyle, a przed nimi w kolejności coraz niższe. Takie rozwiązanie sprawi wrażenie zawiniętego dywanu i da nam możliwość podziwiania wszystkich nasadzeń.

W ogrodach przydomowych warto zainwestować w system nawadniania jeszcze przed posianiem trawnika. Jest to spora dogodność w dbaniu o nasz ogród a koszty tego rozwiązania są relatywnie niskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *