Jak urządzić mały salon?

Każdy, nawet niedużych rozmiarów pokój można ładnie i funkcjonalnie urządzić, tak, aby idealnie spełniał funkcję salonu.

Co powinno znaleźć się w salonie?

Salon to miejsce, które z założenia służy do przyjmowania gości oraz spędzania wolnego czasu z rodziną. W salonie z pewnością powinna znaleźć się duża kanapa, stolik kawowy, telewizor i stół z krzesłami. Pozostałe elementy nie są obowiązkowe i każdy umieszcza je według własnego uznania.

Jak zaaranżować bardzo mały pokój na salon?

Z takim problemem spotykają się przede wszystkim właściciele małych mieszkań w blokach wielorodzinnych. Najtrudniej jest oczywiście wtedy, gdy urządzamy salon w kawalerce i stanowi on jedyny pokój. W takim wypadku oprócz funkcji pokoju gościnnego i wypoczynkowego salon musi pełnić także funkcję sypialni i miejsca do pracy. Rozwiązujemy to w ten sposób, że kupujemy kanapę z funkcją spania i dostawiamy niewielkie biurko do pracy. Gdy pokój jest mały lepiej zrezygnować z takich mebli jak fotele czy szafy wolnostojące. Jeśli koniecznie musimy mieć miejsce do przechowywania w salonie lepiej zamówić szafy na wymiar, które będą stosunkowo płytkie i zostaną tak zaprojektowane, że będą stanowić integralną część ściany. Aby nie przytłaczać małych powierzchni rezygnujemy także z ciężkich zasłon. Dużo bardziej wskazaną dekoracją okienną będą żaluzje albo rolety. Aby małe pomieszczenie zyskało na przytulności warto zastosować jasne kolory ścian, podłóg i położyć niewielki, miękki dywan.

Co jeszcze wpłynie na estetykę salonu?

Należy przykładać dużą wagę do doboru oświetlenia. Wskazane jest, aby w salonie było oświetlenie górne oraz drugie alternatywne w postaci kinkietów ściennych albo lamp stojących. Posiadanie małego salonu nie wyklucza zastosowania dekoracji takich jak obrazy czy zdjęcia na ścianach, jednak należy używać ich z umiarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *