Jak się myje okna w drapaczach chmur?

Drapacz chmur to budowla o tysiącu okien. Wiele z nich znajduje się na wysokościach, na które trudno się dostać bez odpowiedniego przygotowania. By umyć okno na wysokości, potrzeba specjalistycznego sprzętu i fachowców, którzy podejmą się takiej pracy. Czynność ta nazywa się alpinistycznym myciem okien, a do jej wykonywania stosuje się specjalne rusztowania i zaawansowaną technikę linową. Najczęściej w ten sposób myje się okna w wieżowcach, biurowcach i innych przeszklonych budynkach.

Alpinistyczne mycie okien: jak wygląda w praktyce?

Alpinistyczne mycie okien wydaje się rzeczą dość osobliwą, ale myli się ten, kto myśli, że taki sposób mycia okien jest zbyt trudny lub skomplikowany. Cały zamysł przedsięwzięcia oparty został na metodach wypracowanych przez tych wszystkich ludzi, którzy musieli się wspinać na różne niedostępne tereny, na przykład alpinistów właśnie, ale z zastosowaniem technologii pozwalającej na działanie w przestrzeni miejskiej, czyli na budynkach wzniesionych ludzką ręką. Taki alpinizm nosi nazwę alpinizmu przemysłowego. Aby dokonać wspinaczki, stosuje się specjalne rusztowania pozwalające dostać się do niedostępnych lub trudno dostępnych miejsc danego budynku i dokonywać w nich prac konserwacyjnych. Metoda wykorzystuje również technologię dostępu linowego, dzięki czemu pracujący na wysokości człowiek jest w pełni zabezpieczony przed upadkiem i ma większe zdolności do swobodnego poruszania się po płaskiej powierzchni budynku.

Kto świadczy usługi alpinistyczne i prace wysokościowe?

Usługi alpinistycznego mycia okien czy innych prac wysokościowych świadczą wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak na przykład Ropeexpert (https://ropeexpert.pl/alpinistyczne-mycie-okien/). Przedsiębiorstwo zajmuje się nie tylko alpinizmem przemysłowym, ale świadczy szereg usług związanych z pracami na wysokościach. Wszystko to oparte oczywiście na doświadczeniu, zatrudnianiu wykwalifikowanej kadry specjalistów i działaniu wraz z uprawnieniami na wykonanie takich prac, jak:

  • mycie elewacji
  • malowanie elewacji
  • naprawy elewacji
  • odśnieżanie dachów
  • montaż reklam
  • montaż zabezpieczeń przeciwko ptakom
  • wycinka drzew
  • inne usługi dodatkowe, które nie mieszczą się w wyżej wymienionych kategoriach

Trzeba pamiętać, że alpinizm przemysłowy należy do zawodów, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem z tego względu, że pracuje się na wysokościach i przy wykonywaniu pracy, trzeba pozostawać w pełnej gotowości. Nikt, kto nie przeszedł specjalnego szkolenia, nie powinien podejmować się takich czynności. Dlatego też Ropeexpert zatrudnia pracowników, z których każdy przeszedł odpowiednie szkolenie i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu, a bezpieczeństwo i higiena pracy pozostają na najwyższym poziomie na obszarze wykonywanych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *