Balkon w stylu skandynawskim. Wybierz odpowiednie meble i dodatki!

Szukasz przestrzeni pozwalającej na komfortowy odpoczynek po ciężkim dniu? Takim miejscem relaksu może być balkon urządzony w minimalistycznym, monochromatycznym stylu skandynawskim. Zobacz, jak go urządzić!

Styl skandynawski — czym się charakteryzuje?

Minimalizm i odnajdywanie przytulności w pozornej surowości wnętrza, dzięki zastosowanemu oświetleniu i dodatkom o różnych fakturach. Nawiązywanie do natury i zamiłowanie do jasnych, przestronnych przestrzeni. Tak w skrócie można scharakteryzować styl skandynawski.

Pierwszy raz świat usłyszał o nim pod koniec XIX wieku, za sprawą Carla Larssona. Fotograf pokazał swój artystycznie urządzony dom w jednym z albumów. Tak zrodziła się jedna z najczęściej wybieranych inspiracji aranżacyjnych.

Styl skandynawski jest stonowany i gra paletą ograniczoną do kilku barw. Ma to podkreślać przestronność, świetlistość i naturalność pomieszczeń. Króluje tutaj biel, a także wszystkie odcienie szarości i beżu. Mimo to całość nie jest zimna. Gwarantuje to zastosowanie wielu faktur, miękkich tkanin, nieidealnych struktur, a także rozproszonego światła o ciepłej barwie.

Do takich wnętrz standardowo wybiera się meble drewniane z elementami metalowymi i materiały naturalne: len, bawełnę, wełnę czy sztuczne futra. Monochromatyzm przełamują – piękne w swej prostocie – zielone rośliny.

Meble ogrodowe na balkon w stylu skandynawskim

Główny element aranżacyjny balkonu, czyli meble ogrodowe, powinny być proste w konstrukcji oraz wykonane z naturalnych materiałów. Stoły i krzesła najlepiej wypadają w wersji:

 • bielonej,
 • w odcieniach szarości
 • pokryte wyłącznie bezbarwną ochronną bejcą

Najpopularniejsze są te wykonane z drewna różnych gatunków i barw. Ten materiał łączyć można z okuciami lub wykończeniem z metalu. Dobrze sprawdzają się zarówno meble nowe, jak i te odświeżane. Nie muszą też tworzyć kompletu, jeśli pasują do podstawowej palety barw. Drewno to nie jedyny słuszny wybór przy tego typu aranżacjach. Równie dobrze wypadają stoły i krzesła zrobione z rattanu lub wikliny – zwłaszcza tej pomalowaną na biało.

Innym pomysłem na taras w stylu skandynawskim jest wykorzystanie mebli z palet. Wystarczy je jedynie oczyścić i pokryć farbą, a następnie dodać poduchy i puszyste lub plecione koce.

Rośliny na balkon w stylu skandynawskim

Na balkonie w stylu skandynawskim powinny znaleźć się zielone rośliny o różnych kształtach i barwie liści, ewentualnie drobnych białych kwiatach. Do popularnych gatunków należą, np.:

 • różnego rodzaju zioła;
 • gipsówka;
 • różne gatunki traw;
 • białe wrzosy;
 • białe petunie;
 • biały ołownik uszkowaty;
 • biała werbena ogrodowa;
 • kocanka włochata;
 • wilczomlecz odmiany Diamond Frost.

Oświetlenie balkonu skandynawskiego

W krajach skandynawskich bardzo ważne jest światło, ponieważ przez większą część roku jest tam dość ciemno. Chcąc wypełnić swoje wnętrza radością i ciepłem, mieszkańcy tej części świata wszędzie umieszczają małe lampki oraz lampiony. Widoczne są one w każdym oknie.

Tego typu oświetlenia nie brakuje także na balkonach w stylu skandynawskim. Przydadzą się więc:

 • latarenki
 • lampiony i girlandy świetlne
 • lampy w metalowych, prostych osłonach – białe, szare lub czarne.

Dekoracje na balkonie skandynawskim

Styl skandynawski nie lubi przesytu, dlatego dobrze jest ograniczyć ilość dekoracji. Ich rolę przejmują liczne rośliny ustawione w białych, szarych lub drewnianych donicach o różnej wielkości, a także ciekawe oświetlenie. Większą rolę do odegrania ma również wielość faktur, np. surowe tkaniny zestawione z puchatymi kocami i plecionymi poszewkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *