Jak skutecznie obniżyć temperaturę w domu w czasie letnich upałów?

W upalne dni pomieszczenia bez klimatyzacji potrafią bardzo szybko się nagrzewać. Robi się w nich duszno i nieprzyjemnie. Jeśli w oknach nie ma żaluzji ani rolet, wówczas czucie gorąca potęguje wpadające do pomieszczeń słońce. W nieklimatyzowanych biurach bardzo trudno skupić się na pracy, ponieważ spada wydajność organizmu i szybko pojawia się zmęczenie. Z kolei w nagrzanym mieszkaniu lub domu ciężko mówić o relaksie i odpoczynku. Utrudnione jest również zasypianie.

Dłuższe przebywanie w gorących i dusznych pomieszczeniach może powodować osłabienie, narastające uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją oraz rozdrażnienie. Najskuteczniej obniżymy temperaturę w mieszkaniu, czy biurze za pomocą klimatyzatora. Nie zawsze jednak jego zakup jest możliwy. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Sprawdź, jak utrzymać optymalną temperaturę w mieszkaniu podczas upałów.

Co zrobić, aby pomieszczenia mniej się nagrzewały?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre budynki bardzo szybko nagrzewają się w lecie, podczas gdy w innych temperatura jest znośna nawet podczas dużych upałów? Przyczyna tkwi w znacznej mierze w izolacji budynku. Jeśli jest ona nieodpowiednia lub nie ma jej wcale, wtedy mury bardzo się nagrzewają i w pomieszczeniach szybko robi się nieznośnie gorąco.
Inne przyczyny szybkiego nagrzewania się budynków w czasie upałów to:
– złej jakości nieszczelne okna,
– brak rolet bądź żaluzji,

– wietrzenie w nieodpowiednich porach dnia na przykład w samo południe, gdy temperatura na zewnątrz jest najwyższa,
– niesprawny system wentylacyjny w budynku. W mieszkaniu będzie panowała latem znacznie niższa temperatura, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

Po pierwsze zasłaniajmy okna już od samego rana. Świetne sprawdzą się do tego rolety Vidok To bardzo ważne, ponieważ promienie słońca wpadające przez nieosłonięte szyby, powodują powstanie tak zwanego efektu szklarniowego i w pomieszczeniu robi się bardzo gorąco i duszno. Żaluzje zewnętrze najskuteczniej zapobiegną nagrzewaniu się mieszkania. Niestety to rozwiązanie ma pewne wady. Założenie takich żaluzji jest kosztowne i wymaga wynajęcia specjalistycznej firmy. Musimy się również liczyć z tym, że żaluzje zewnętrze całkowicie zaciemniają pomieszczenia, dlatego, jeśli chcemy z nich korzystać w ciągu dnia, konieczne będzie włączenie sztucznego oświetlenia.

Tańszym, ale także skutecznym rozwiązaniem są żaluzje wewnętrzne montowane bezpośrednio na oknach. Ich założenie jest prostsze i nie powodują, że w pokojach jest całkowicie ciemno.
Najniższe koszty poniesiemy, decydując się na rolety. Możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub jeśli dysponujemy skromnym budżetem, zakupić proste roletki w markecie budowlanym i samodzielnie je zamontować. Takie rolety wystarczy przykleić do ram okiennych. Są mniej skuteczne niż żaluzje, ale również pomagają nieco ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń w upalne dni. To, w jakim stopniu rolety zacienią pokój, zależy od grubości oraz koloru materiału, z jakiego są one wykonane.

Po drugie wietrzmy mieszkanie od odpowiednich porach. Najlepsze będą godziny nocne i wczesny ranek. Jeśli w ciągu dnia słońce silnie operuje, wnętrza budynków mocno się ogrzewają. Po zachodzie słońca warto otworzyć okna w całym mieszkaniu i pozostawić je otwarte przez całą noc. Pamiętajmy tylko o odpowiednim zabezpieczeniu drzwi przed przeciągiem, a jeśli mocno wieje, to po prostu je pozamykajmy, pozostawiając szeroko otwarte jedynie okna w każdym z pomieszczeń. W ciągu nocy nie tylko wielokrotnie wymienimy całe powietrze w mieszkaniu, ale również przyspieszymy wychładzanie się nagrzanych murów budynku.

Jeśli w łazience nie ma okna, a jest tam duszno i gorąco, warto szeroko otworzyć drzwi. W czasie upałów unikajmy też brania bardzo gorących kąpieli. Letnia lub chłodna woda orzeźwi nasze ciało i umysł, a także nie spowoduje zaparowania łazienki i wzrostu panującej w niej temperatury.

Pomocne okaże się też z pewnością ograniczenie gotowania w najgorętsze dni. W czasie upałów w jadłospisie uwzględnijmy więcej sałatek, szejków warzywno- owocowych, czy chłodników zamiast gotowanych, czy pieczonych dań. Dzięki temu znacznie zmniejszymy nagrzewanie się kuchni.

Jakie urządzenia pomogą ochłodzić mieszkanie w czasie upałów?

W poprawie komfortu użytkowania mieszkania, czy pomieszczeń biurowych w czasie letnich upałów z pewnością pomogą takie urządzenia jak różnego rodzaju wentylatory oraz klimatyzatory. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym opcjom:

1. Wentylator.

Zaletą wentylatorów jest ich niska cena i prosta obsługa. Wprawiają one powietrze w ruch, dzięki czemu powstaje przyjemna dająca uczucie ochłody bryza. Urządzenia te nie powodują obniżenia temperatury powietrza, a jedynie jego cyrkulację.
Wybór jest ogromny- od małych wentylatorów, które można postawić na biurku, lub przyczepić za pomocą specjalnej klamerki do półki, czy stołu; po duże wentylatory stojące, a nawet urządzenia montowane na suficie.
Wady wentylatorów to ich mały zasięg i dosyć głośne działanie. Nie są one najlepszym rozwiązaniem dla osób wrażliwych na przeciągi oraz alergików, ponieważ powodują wzbijanie się w powietrze drobinek kuchu, pyłków i innych alergenów.

2. Klimatyzator monoblokowy.

Klimatyzatory monoblokowe to przenośne urządzenia klimatyzacyjne, które są gotowe do użycia od razu po zakupie i nie wymagają skomplikowanego montażu. Znajdziemy je zarówno w marketach budowlanych, jak i sklepach ze sprzętem AGD. Są wygodne w użytkowaniu i bardzo skuteczne, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach.
Aby klimatyzator działał, potrzebujemy jedynie dostępu do prądu oraz lekko uchylonego okna. Uchylenie okna jest konieczne, gdyż tego typu urządzenia wymagają wyprowadzenia z pomieszczenia węża, którym wyprowadzane jest nagrzane powietrze. Decydując się na taki klimatyzator, musimy niestety liczyć się ze sporym zużyciem prądu, oraz z koniecznością uszczelnienia okna specjalną folią, aby nie dopuścić do ponownego zasysania do gorącego powietrza do wnętrza budynku.

3. Klimatyzator typu Split.

Zdecydowanie najlepsze, ale również najdroższe i najtrudniejsze w montażu urządzenia chłodzące to klimatyzatory typu Split. Są one zbudowane z dwóch jednostek- zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są ze sobą przewodem z chłodziwem. Ten rodzaj klimatyzatorów jest zdecydowanie najskuteczniejszy, a głośność pracy urządzenia jest znośna.
Pamiętajmy jednak, że w zdecydowanej większości przypadków, aby założyć klimatyzator Split, trzeba skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Konieczne jest bowiem wywiercenie w ścianie zewnętrznej budynku otworu o średnicy około 7 cm, a także solidne i bezpieczne zamontowanie urządzenia na uchwycie. Nie zapominajmy również o tym, że takie klimatyzatory mogą zakładać tylko certyfikowane firmy, aby uniknąć wycieku chłodziwa. Rzadko spotyka się w sprzedaży urządzenia napełnione tym preparatem już w chwili zakupu.

4. Szyby Suncool

Ten rodzaj szyb to nowość na polskim rynku. W polsce pionierem wdrażania tego rodzaju szyb jest firma Vidok. Szyby te produkowane są z szkła nieskoemisyjnego, z specjalną powłoką, która blokuje część promieni słonecznych od dostania się do naszego domu. Dzięki temu regulują tempareturę z w każdym pomieszczeniu. Więcej o tego rodzaju szybach przeczytasz tutaj

W czasie upałów najbardziej nagrzewają się narażone na silne promieniowanie słoneczne przez większość dnia pomieszczenia o wystawie południowej. Nieco lepiej jest w tych wychodzących na wschód i zachód, a najniższa temperatura panuje z reguły w pokojach północnych. Najskuteczniej obniżymy temperaturę w pomieszczeniach za pomocą klimatyzatora. Jeśli jednak nie chcemy kupować tego urządzenia, dbajmy o regularne wietrzenie pomieszczeń w godzinach nocnych lub wczesnym rankiem. Koniecznie zasłońmy również okna za pomocą żaluzji lub rolet. Możemy także wspomóc się prostym wentylatorem, który z pewnością pomoże przetrwać najgorętsze dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *