Dlaczego poprawna wentylacja jest tak ważna?

Specyfika XXI wieku – a już zwłaszcza ostatnich miesięcy – spowodowała, że coraz częściej i dłużej przebywamy w pomieszczeniach. Praca zdalna, przebywanie w szkole i korzystanie z parkingów podziemnych to tylko namiastka okoliczności, które dowodzą na coraz rzadsze przebywanie na świeżym powietrzu. Informacje te potwierdza niejako WHO, która wskazała, że ogólny czas spędzany w pomieszczeniach wynosi 90%, z czego ponad 60% przypada na dom.

Czy jest to alarmujące? Tak, ponieważ aktywność ruchowa i tlen jest nieodzownym kompanem naszego życia, bez którego nie przetrwamy więcej niż 5 minut. Czy powinniśmy się tym martwić i szukać sposobów na rozwiązanie tego problemu? Jak najbardziej, zwłaszcza, że obecne systemy i nowe technologie wychodzą naprzeciw tym potrzebom i obawom.

O wentylacji słów parę

Wentylacja jest cyrkulacją powietrza, zachodzącą między wnętrzem, a środowiskiem zewnętrznym (tj. tym, poza budynkiem). Powietrze w naszym salonie czy biurze nijako zmienia się, ulegający “zużyciu”. W tym celu niezbędna jest jego wymiana, tak aby zwiększyć zawartość tlenu, a zmniejszyć ilość dwutlenku węgla i innych gazów.

Obecnie, w polskich domach, spotykamy dwa typy wentylacji: mechaniczną i grawitacyjną. Co jednak się stanie, jeśli któraś z nich przestanie prawidłowo działać?

Człowiek wydziela w ciągu godziny nawet 20 litrów dwutlenku węgla. Jeśli dojdzie do odwrócenia ciągu w kanałach wywiewnych, spaliny w kanale spalinowym zmienią swój kierunek przepływu. Mówiąc więc prościej: zwiększy się ilość tlenku węgla, co oczywiście stanowi za poważne zagrożenie dla naszego życia. Do kolejnych, niepożądanych skutków warto doliczyć nadmierne zawilgocenie mieszkania, rozwój pleśni, rozwój grzybów i alergii, które oczywiście są niebezpieczne w przypadku chorób układu oddechowego.

Co więc powinniśmy zrobić?

Po pierwsze – i najważniejsze – nie możemy rezygnować z wentylacji w naszym domu. Powietrze jest niezbędnym składnikiem środowiska, dbającym o życie fauny i flory. Dopływ powietrza jest więc ważny z punktu widzenia rozwoju i dobrego samopoczucia, stanowią o prawidłowym oddychaniu i funkcjonowaniu. Planując więc budowę, konieczne jest uwzględnienie rozwiązania, dzięki któremu będziemy mogli sukcesywnie (i w sposób kontrolowany) wymieniać powietrze w zamkniętych lokalach.

Pamiętaj – wentylacja naturalna może działać poprawnie jedynie w niewielkich budynkach o małych strefach użytkownika. Planując jednak taką przestrzeń musisz zaprojektować otwory nawiewne i wywiewne, które nie zawsze sprawdzą się w przypadku bardzo szczelnych budynków. W takim wypadku stosuje się wentylację mechaniczną, która wykorzystuje – jak sama nazwa wskazuje – mechaniczny środek pobudzania ruchu powietrza. Dzięki niemu powietrze rozprowadza się równomiernie i nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych.

Masz pytania? Spokojnie, obecnie na rynku znajdziesz wiele propozycji i rozwiązań, które spełnią te wymagania – sprawdź propozycję od https://www.dhpolska.pl/.

Zalety wentylacji w naszym domu

  • bezpieczeństwo i komfort mieszkańców,
  • oszczędności energii,
  • zmniejszenie ryzyka powstawania pleśni,
  • lepsze samopoczucie mieszkańców,
  • dbanie o stan techniczny pomieszczenia i całego budynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *